Läs hela artikeln på Nordfront: En av Sveriges högst uppsatta militärer greps av Hizbollah
Smygfilmade politiskt möte i Libanon efter att ha besökt Israel • Förklarades “persona non grata”.
Hizbollah borde ha satt den turkiska JUDE-lakejen i fängelse.
Men ändå: Bra gjort Hizbollah.
Hizbollah är nog en av de fåtals vettiga muslimska / arabiska grupperingar som kämpar mot judemakten.
De, och Houthis a k a “flip flop warriors” som bekämpar Saudisk militär (som invaderat Jemen och begår svältmord gentemot invånarna) ofta poserandes i sina vita shorts och tofflor med sin AK47:or och raketgevär. Mot en militär som har tillgång till tunga vapen och pansarvagnar med mera. Ändå vinner dessa med, Saudis militär är verkligen inkompetent.
Alltid intressant hur dessa frihetskämpar, där målet är att ena sitt land och kämpa för sin suveränitet, alltid blir de som utmålas som terrororganisationer i media och diverse serier med militärinriktning.
Medan CIA-backade terrorgrupper som begår ren terror likt “The White Helmets” (som är Al’nusra Front och ISIS) hyllas samt andra terrorgrupper som alla har en sak i gemen, att skapa kaos och oreda genom att försöka störta det land de verkar inom.